Parafialna Choinka

17.12.2023 r.

W niedzielę 17 grudnia w trakcie Boskiej Liturgii usłyszeć można było lekturę ewangeliczną o uzdrowieniu przez Zbawiciela dziesięciu trędowatych mężów. Jednym z głównych tematów, które porusza ta perykopa jest aspekt dziękczynienia. Zapewne, nie sposób pominąć faktu, że prawdopodobnie każdy z nas niejednokrotnie upodabnia się do tytułowych bohaterów opowiadania, kiedy znajdujemy się w trudnym położeniu, doświadczamy tragedii, ciężkiej sytuacji. Wówczas na usta cisną się biblijne słowa: “Jezusie, Mistrzu zmiłuj się nad nami”. Kiedy natomiast otrzymujemy już to, o co tak usilnie prosiliśmy, w euforii i radości, które przeżywamy bardzo szybko zapominamy o poprzednim stanie i o podziękowaniu Bogu za Jego dobroć. Św. Jan Złotousty przekonuje nas abyśmy każdego dnia dziękowali Stwórcy  dosłownie za wszystko, co z nami ma miejsce. Hierarcha przypomina o wdzięczności za tak – z punktu ludzkiego – oczywiste rzeczy jak posiadanie oczu, uszu, nóg, rąk, języka, umysłu itp., za obecność Pana na każdym kroku życia. “Chwała Bogu za wszystko za smutek i za radość”.
W niedzielny poranek w naszej cerkwi odprawiono dwie Święte Liturgie, w trakcie i po zakończeniu których w hymnach wychwalano św. męczennicę Barbarę, której pamięć przypada właśnie na 17 grudnia.
W późnych godzinach popołudniowych z kolei, w murach Hagii Sophii zorganizowano “Parafialną Choinkę” dla bardzo licznie przybyłych najmłodszych. Jej pierwszą część wypełniło przestawienie o narodzeniu Jezusa Chrystusa w odległą noc betlejemską. Głównymi aktorami byli rodzice uczniów należących do Punktu Katechetycznego, działającego przy cerkwi Mądrości Bożej oraz nasi parafianie. Wydarzenie to przygotowywano od wielu tygodni, w tajemnicy przed dziećmi. Wymagały one wielogodzinnych prób i wysiłku, które wynagrodzone zostały bezcennym uśmiechem, nieopisaną radością i podwójnym zaskoczeniem naszych pociech. Pomysłodawcą i reżyserem tego wyjątkowego przedświątecznego spotkania była matuszka Daria Siemieniuk.
Dźwięk dzwonków wprowadził zgromadzonych do kolejnej, długo oczekiwanej, części “Choinki” – przybycia Świętego Mikołaja. Chętne dzieci zaśpiewały wybraną przez siebie kolędę, po czym wszyscy otrzymali upominek.
Na zakończenie ks. mitrat Adam Siemieniuk w ciepłych słowach podziękował organizatorom wydarzenia, jednocześnie podkreślając istotę obecności najmłodszych w świątyni.