XXIV niedziela po Pięćdziesiątnicy

19.11.2023 r.

19 listopada w warszawskiej Cerkwi Św. Sofii-Mądrości Bożej odprawione zostały dwie Święte Liturgie: o godz. 8.00 w ołtarzu św. Pantelejmona oraz o godz. 10.00 w głównej części świątyni. Na przypadającą tego dnia niedzielę, Matka Cerkiew proponuje uwadze wiernych Łukaszowe opowiadanie o wskrzeszeniu przez Chrystusa córki Jaira oraz cudowne uzdrowienie kobiety, od dwunastu lat cierpiącej na krwotok (8, 41-56).

W minionym tygodniu grupa ikonopisców pod kierownictwem Volodymyra Telychko zakończyła rozpis lewej bocznej kopuły. Widnieją w niej osoby Chrystusa, Bogurodzicy oraz św. Mikołaja arcybiskupa Miry Licyjskiej. Zbawiciel przekazuje hierarsze księgę Ewangelii, zaś Matka Boża wręcza mu biskupi omoforion. Przedstawienie nawiązuje do epizodu mającego miejsce podczas I Soboru Powszechnego, kiedy święty w wyniku konfrontacji teologicznej z Ariuszem uderzył go w twarz, za co został pozbawiony sakry biskupiej i w następstwie uwięziony. Jeden z przekazów żywota św. Mikołaja głosi, że liczni uczestnicy Soboru mieli ten sam sen, w którym widzieli jak wcielony Syn Boży i Jego Matka wręczają hierarsze wymienione znaki godności arcypasterskiej, co jednoznacznie odczytano jako znak niebios o słuszności obrony prawd wiary ze strony św. Mikołaja.

W tej części cerkwi znajdą się również inne sceny z żywota św. Cudotwórcy a mianowicie: jego uczestnictwo na I Nicejskim Soborze Powszechnym, czy okazanie pomocy tonącym i wszystkim podróżującym.