XVII niedziela po Pięćdziesiątnicy

01.10.2023 r.

Pierwszy dzień października 2023 r. zbiegł się z XVII niedzielą po święcie Zesłania Świętego Ducha na Apostołów oraz niedzielą po święcie Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W naszej cerkwi odprawione zostały dwie Boskie Liturgie, w trakcie których śpiewały kolejno chóry: dziecięco-młodzieżowy oraz parafialny im. Świętego Romana Melodosa.
Tego dnia społeczność Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tawahedo, która regularnie spotyka się i modli w tymczasowej kaplicy na terenie parafii, obchodziła                    święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Zgromadziło ono liczne grono wiernych z całej Polski oraz zagranicy. Nabożeństwom przewodniczył Jego Eminencja Abune                 Ojciec Dionizy, Arcybiskup Etiopskiego Kościoła Prawosławnego Tewahedo w Niemczech.
Zgodnie z nauczaniem wspomnianego Kościoła to jedno z najważniejszych świąt w całym roku. Etiopski hymnograf – święty Yared opiewa to wydarzenie następującym wymownym tekstem liturgicznym: „Dzisiaj odnaleziono drewniany krzyż, który Hebrajczycy zakopali na Golgocie” (Księga hymnów Heleny Yareda). W Etiopii dzień ten obchodzony jest w sposób wyjątkowo uroczysty. Zarówno w miastach, jak i mniejszych miejscowościach ludzie przynoszą na tzw. „Plac Meskel” płonące pochodnie z gałązek zwanych „Chibo” oraz drewna, tworzące tzw. „Demerę” (związane gałęzie drzew). Podobnego rodzaju ogniska rozpalane są w domach. Ludzie czynią tego dnia znak krzyża na czole popiołem oraz posypują nim zwierzęta gospodarskie.