Wizyta greckiej młodzieży w Hagii Sophii

08.05.2024 r.

W godzinach porannych paschalnej środy warszawską cerkiew Mądrości Bożej odwiedziła prawosławna młodzież z siostrzanej Cerkwi Greckiej. Grupie przewodniczył Jego Ekscelencja Metropolita Kitros, Katerini i Platamonu Geogrios.
Na spotkanie z pielgrzymami z Hellady przybył również Jego Eminencja Metropolita Sawa. Przybyłych, u progu świątyni przywitał jej Proboszcz ks. Adam Siemieniuk. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z historią ursynowskiej Hagii Sophii, przesłaniem ikonograficznym jej dotychczasowo “rozpisanych” ścian oraz codziennym życiem parafii.
W słowie skierowanym do młodych ludzi, Jego Eminencja wiele miejsca poświęcił znaczeniu stołecznej świątyni dla prawosławnych mieszkańców stolicy naszej ojczyzny oraz ścisłym więzom łączącym ją z historyczną, Bizantyjską cerkwią Św. Sofii. Metropolita Sawa zaakcentował również istotę zachowania wierności Prawosławiu – szczególnie w obecnych, niełatwych czasach – oraz wartościom i bogactwu tradycji, które głosi Orthodoksja.
Nasz hierarcha wręczył przybyłej młodzieży kosz pełen słodkości.
Metropolita Gerorgios, dziękując za okazaną gościnność, przekazał warszawskiej świątyni ładan z prośbą o wznoszenie w tym błogosławionym miejscu modlitw za cały naród zaprzyjaźnionej Grecji.
Po spotkaniu przy kawie na terenie Parafii Grecy udali się do wolskiej cerkwi św. Jana Klimaka.
Zdjęcia:  Protodiak. Rafał Dmitruk.