Warsztaty metodyczne w naszej cerkwi

W sobotę 17 maja w cerkwi p.w. Św. Sofii-Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie odbyły się warsztaty metodyczne pod hasłem „Społeczność prawosławna w Warszawie”. Wydarzenie to skupiło nauczycieli, doradców, metodycznych i konsultantów przedmiotów humanistycznych z terenu Mazowsza. Stanowiło ono ważny wkład nie tylko w edukację uczestników ale i budowanie przestrzeni dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego.

Szkolenie otworzył Bogdan Kuźmiuk, wprowadzając uczestników w tematykę spotkania. Program warsztatów obejmował cykl wykładów prowadzonych przez prelegentów, którzy poruszyli następujące zagadnienia: historię i znaczenie Hagii Sophii (ks. Adam Magruk), miejsce cerkwi w życiu prawosławnego chrześcijanina (ks. Doroteusz Sawicki), znaczenie sztuki sakralnej w religii prawosławnej (ks. Paweł Korobeinikov), znaczenie i funkcję śpiewu cerkiewnego w tradycji prawosławnej (ks. Jerzy Kulik) oraz historię i znaczenie języka cerkiewnosłowiańskiego (ks. Tomasz Stempa). Zwieńczeniem programu był występ miejscowego chóru im. św. Romana Melodosa, który wykonał wybrane utwory liturgiczne, ukazując piękno i głębię śpiewu cerkiewnego.

Warsztatom towarzyszyła wystawa poświęcona tematyce autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce oraz malarstwu sakralnemu.

Uczestnicy szkolenia uzyskali narzędzia do prowadzenia zajęć dotyczących prawosławia, historii i kultury mniejszości religijnych w Polsce. Bezpośredni kontakt z duchownymi, sztuką sakralną oraz muzyką cerkiewną pozwolił na lepsze zrozumienie specyfiki prawosławia oraz jego miejsca w wielokulturowej Warszawie.

Wydarzenie sprzyjało budowaniu przestrzeni dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, umożliwiając wymianę doświadczeń, współpracę różnych środowisk edukacyjnych i religijnych oraz przełamywanie stereotypów. Warsztaty zorganizowała Parafia Prawosławna p.w. Św. Sofii-Mądrości Bożej w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Warszawie.