Poświęcenie wody w Jeziorze Czerniakowskim

W niedzielę 19 stycznia br., w dniu Święta Chrztu Pańskiego, tradycyjnie już miało miejsce Wielkie Poświęcenie Wody w Jeziorku Czerniakowskim – największym naturalnym zbiorniku wodnym w Warszawie. Położony w obrębie rezerwatu przyrody akwen, będący jednocześnie częścią starorzecza Wisły, znajduje się terenie parafii pw. Św. Sofii-Mądrości Bożej, która od pięciu lat jest organizatorem tego wydarzenia.

Nabożeństwu z obrzędem poświęcenia wody przewodniczył proboszcz ks. mitrat Adam Siemieniuk, który przekazując świąteczne pozdrowienia, odniósł się do znaczenia i siły wody jordańskiej, oświęcającej w dniu Objawienia Pańskiego cały świat. Do licznie przybyłych wiernych z Ukrainy, w ich rodzimym języku zwrócił się niosący posługę w tej parafii ks. prot. Piotr Nestoruk. W modlitwie uczestniczyli także duchowni z sąsiednich parafii – ks. prot. Piotr Rajecki oraz protod. Rościsław Gwizdak. Chór pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka nadał podniosłego charakteru uroczystościom, odpowiadającemu ważności święta Epifanii w wymiarze liturgicznym.

Tegoroczne poświęcenie wody zebrało na brzegu stołecznego jeziora setki wiernych. Wielu z nich, zgodnie z pobożną tradycją przyjętą w wielu Kościołach lokalnych, z wiarą zanurzyło się w wodzie, utożsamianej w tym dniu z wodą rzeki Jordan – miejsca Chrztu Pańskiego.

Obrzęd Wielkiego Poświęcenia Wody na Jeziorku Czerniakowskim jest kontynuacją wieloletniej tradycji święcenia wody wiślanej, która z różnych przyczyn zanikła wśród warszawskiej społeczności w latach 20. XX w.

fot. Piotr Skopiec, Paweł Nestoruk