Niedziela XXII po Pięćdziesiątnicy

05.11.2023 r.

Piąty dzień listopada w tym roku zbiegł się z XXII niedzielą po Pięćdziesiątnicy. Data ta w kalendarzu liturgicznym zarezerwowana jest pamięci św. apostoła Jakuba brata Pańskiego, pierwszego hierarchy Jerozolimy oraz autora jednego z Listów Powszechnych. Zgodnie z przekazem Tradycji był on synem sprawiedliwego Józefa, oblubieńca Dziewicy Marii, z jego poprzedniego małżeństwa. To m.in. Jakub towarzyszył Chrystusowi w ucieczce do Egiptu przed Herodem. Spod jego pióra wyszła również jedna z najstarszych i pełna teologiczno-duchowej głębi Liturgia Cerkwi.

Po zakończeniu drugiej Boskiej Liturgii, której przewodniczył ks. mitrat Adam Siemieniuk, chór parafialny im. Św. Romana Melodosa, pod duchową opieką naszego proboszcza udał się na dwudniową pielgrzymkę na Św. Górę Grabarkę. Jej centralnym punktem będzie udział w nabożeństwach ku czci ikony Bogurodzicy Wszystkich Strapionych Radość. To właśnie jej poświęcona jest jedna ze świątyń znajdujących się na terenie Klasztoru.

W ubiegłą sobotę dobiegły końca prace nad montażem trzeciej i ostatniej zarazem mozaiki na południowej ścianie (zewnętrznej) ilustrującej ewangeliczne wydarzenie święta Połowy Pięćdziesiątnicy. Tematyka dwóch pozostałych przedstawień odwołuje się do ikonografii Św. Sofii-Mądrości Bożej (strona zachodnia), oraz narodzenia Bogurodzicy (strona północna).