28.10.2024 r.
Dydaktyczne opowiadanie o siewcy proponuje naszej uwadze, w dniu dzisiejszym Matka Cerkiew. W przeciwieństwie do większości przytaczanych przez Chrystusa przypowieści – tą Zbawiciel sam interpretuje i tłumaczy. Pod ziarnem, znajdującym się w rękach siewcy, Chrystus każe nam dostrzegać Słowo Boże. Tym samym perykopa ta każe nam zastanowić się nad tym, czym w istocie swej jest Pismo Święte i jaki jest nasz codzienny stosunek do niego.
Wspomniana przypowieść stawia przed nami następujące pytania: czy w mieszkaniu, w którym każdy z nas posiada większą lub mniejszą prywatną bibliotekę, odnaleźć można również księgę Biblii? Jeżeli tak, to czy znajduje się ona w jego godnym miejscu? Czy przynajmniej raz na dzień, raz na tydzień otwieram ją, aby przekonać się, co tam jest napisane? Czy może leży ona zakurzona?
Warto nie zapominać także o paradygmacie naszych przodków, którzy uczyli nas szacunku w odniesieniu do Pisma Świętego: myjąc dokładnie ręce przed jego codzienną lekturą oraz odmawiając właściwą modlitwę, z prośbą aby Bóg oświecił umysł dla łatwiejszego i prawidłowego zrozumienia zapisanych w nim słów.
W niedzielę, po zakończeniu drugiej Boskiej Liturgii w tymczasowej kaplicy miało miejsce spotkanie ks. Pawła Korobeinikova z dorosłą częścią audytorium niedzielnych prelekcji. Tematem był aktualny w naszych czasach problem szeroko pojętych uzależnień, zarówno od substancji psychoaktywnych, jak też od zachowań kompulsywnych, w tym zaburzeń odżywiania. Jako wprowadzenie do tematu zostały przedstawione wybrane aspekty uzależnień substancjonalnych – od alkoholu i narkotyków. Prezentacja wywołała żywą dyskusję. Było to pierwsze z planowanego cyklu prelekcji poświęconych wspomnianej tematyce.