Niedziela Wszystkich Świętych

W pierwszą niedzielę po święcie Pięćdziesiątnicy, która przypadła w tym roku 11 czerwca, Cerkiew prawosławna liturgicznie wspomina wszystkich świętych. W tym dniu w sposób szczególny były wznoszone również modlitwy do Świętych Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej, kanonizowanych 20 lat temu postanowieniem Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W synaksarionie tej niedzieli czytamy: „Obecne święto teoforyczni ojcowie nakazali obchodzić po Zstąpieniu Najświętszego Ducha, jakby wskazując, że wszystko to dokonało się przez Apostołów dzięki Jego przyjściu, które dało mądrość i oświeciło pochodzących z naszej natury, odrodziło ich w poprzedniej godności człowieka dla uzupełnienia chóru anielskiego, który odpadł, i przez Chrystusa do Boga przywiodło jednych przez męczeństwo i krew, a innych przez cnotliwe życie i obyczaje.”

Św. Liturgię oraz poprzedzające nabożeństwo całonocnego czuwania  sprawowali miejscowi duchowni pod przewodnictwem ks. mitrata Adama Siemieniuka. Po odczytanym fragmencie św. Ewangelii (Mt 10,32-33, 37-38; 19,27-30) ze słowem do wiernych zwrócił się ksiądz Proboszcz, który na przykładzie również i Św. Męczenników Chełmskich i Podlaskich odniósł się do świętości jako powołania. Śpiewały chóry pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka oraz Anny Jakoniuk.

Przekazując niedzielne pozdrowienia ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkie dzieci i młodzież z Punktu Katechetycznego oraz ich rodziców na zakończenie roku szkolnego, które będzie miało miejsce 18 czerwca br. Bezpośrednio po św. Liturgii odbędzie się molebien dziękczynny, po którym nastąpi rozdanie świadectw.

zdjęcia: Sergiusz Diadius