Niedziela Prawosławia

24.03.2024 r.

Pierwsza niedziela Wielkiego Postu wieńczy tzw. „Czysty Tydzień”, inaugurujący Świętą Czterdziesiątnicę. W perykopie ewangelicznej przewidzianej na ten dzień (J 1, 43-51) słyszymy m.in. słowa Chrystusa zwracającego się do Filipa: Pójdź za Mną!Oto czym m.in. jest post, który rozpoczęliśmy. To mianowicie próba pójścia drogą za Zbawicielem. Droga ta jednak, czasami będzie wymagała od nas pewnych wyrzeczeń, wstrzemięźliwości, bólu. Droga z Chrystusem to droga krzyżowa, która zawsze kończy się radością paschalnej nocy. Taką „drogą krzyżową” – bez cienia wątpliwości – jest usłana krwią męczenników historia Prawosławia, którego tryumf świętujemy dzisiaj.

Po zakończeniu drugiej Boskiej Liturgii autorstwa św. Bazylego Wielkiego, pod przewodnictwem ks. mitrata Adama Siemieniuka odprawiono molebien Niedzieli Prawosławia.

Tego dnia nie mogło oczywiście zabraknąć słynnego utworu pt. „Wiera wieczna, wiera sławna”, który w podniosłym, modlitewnym wykonaniu, zaśpiewał chór parafialny im. Św. Romana Melodosa.

O godzinie 12.00, w tymczasowej kaplicy rozpoczęło się z kolei spotkanie z wykładowcą Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie dr. Andrzejem Golimontem. Wykorzystując bogatą prezentację multimedialną, wygłosił on pierwszą część referatu pt. „Warszawskie cerkwie – historia i teraźniejszość”. Kontynuację rozważań nad stołecznymi świątyniami zaplanowano na jedną z kolejnych wielkopostnych niedziel (szczegóły wkrótce).

Rozpoczynając drugi tydzień świetlistego postu, Panie

pozwól nam klęczącym, przynosić Tobie przyjemną modlitwę, oddalenie grzechu,

łzy obietnicy poprawy i daruj nam siły na nadchodzące dni i tygodnie.

 

Zdjęcia: Oleksandr Rudyi