Niedziela o Zacheuszu

18.02.2024 r.

Wyznaczona na dzisiaj lektura ewangeliczna traktowała o spotkaniu Zbawiciela ze zwierzchnikiem celników Zacheuszem w Jerycho. Przekazał ją nam jedynie apostoł Łukasz. Uczy nas ona m.in. tego, że ten, komu Chrystus nie jest obojętny, nigdy i w żadnej sytuacji życiowej nie będzie się wstydził Syna Bożego. To właśnie za swoją paradygmatyczną odwagę Zacheusz stał się godnym usłyszeć z ust Nauczyciela: dziś muszę się zatrzymać w twoim domu (Łk 19, 5) oraz dziś zbawienie stało się udziałem tego domu (Łk 19, 9). Celem i zadaniem, które stawia przed nami Cerkiew, jest stanie się godnym tego aby każdego dnia i w naszym kierunku Chrystus mógł wypowiadać te znamienne słowa.

Już tradycyjnie niedzielna Mała Pascha rozpoczęła się dwiema Świętymi Liturgiami, które odprawione zostały kolejno w ołtarzu św.

Pantelejmona oraz centralnej części świątyni.

Dzisiejszego dnia miało również miejsce spotkanie parafialnego Bractwa Młodzieży Prawosławnej. W jego trakcie protodiakon Mariusz Łopatiuk szczegółowo przybliżył zebranym historię naszej lokalnej Cerkwi, zaś Anna Jakoniuk zadbała o stronę integracyjną.

 

Zdjęcia: Oleksandr Rudyi