Narodzenie Najświętszej Bogurodzicy w stołecznej Hagii Sophii

21.092024 r.

Przed kilkoma tygodniami wspominaliśmy wielkie święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, które niejako wieńczyło rok liturgiczny. Dzisiaj z kolei, Narodziny Matki Bożej otwierają nowy kalendarz cerkiewny. “Zgodnie z przepowiednią, z Joachima i Anny dzisiaj zrodzony został najczystszy owoc, Dziewica, niebo i tron Boży, mieszkanie czystości, obiecująca radość całemu światu, orędowniczka życia naszego, zlikwidowanie klątwy, ofiarowanie łaski. Wyproś przeto od Zrodzonego z Ciebie, Dziewico wybrana przez Boga, pokój światu, a duszom naszym wielkiego miłosierdzia” (stichera na wieczerni) – wzywa tego dnia radośnie i w podniosłym tonie hymnograf. Oto na ziemię przychodzi ta, w łonie której zamieszka wcielony Logos, dzięki czemu stanie się ona godna miana “Czci godniejszej od Cherubinów i chwalebniejszej od Serafinów”.
Już od kilku lat, w stolicy naszego kraju, swoje święto parafialne, 21 września obchodzi ursynowska Hagia Sophia. W bieżącym roku, z błogosławieństwa głównego inicjatora budowy świątyni – Jego Eminencji Metropolity Sawy, modlitewnym uroczystościom przewodniczył biskup hajnowski Paweł w asyście duchowieństwa dekanatu warszawskiego.
W godzinach wieczornych w wigilię Narodzenia Najświętszej Bogurodzicy sprawowano całonocne czuwanie. W świąteczny poranek z kolei, dokonano małego poświęcenia wody oraz odprawiono Boską Liturgię. Po przeczytaniu ewangelicznego fragmentu ze słowem pouczenia zwrócił się biskup Paweł. Jego Ekscelencja podkreślił m.in., że “Najczystsza Dziewica jest owocem ogromnej wiary, gorącej nadziei, bezgranicznego zaufania Bogu i modlitwy sprawiedliwych rodziców. Jej narodziny stanowią wypełnienie niezliczonych starotestamentowych symboli i proroctw, takich jak np. drabina Jakuba, wizja Izajasza, czy przepowiednia Ezechiela”. Hierarcha odwołując się do literatury patrystycznej przypomniał, że zgodnie z nauczaniem św. Andrzeja z Krety wspominane wydarzenie jest nie tylko początkiem wszystkich świąt, ale i wrotami wprowadzającymi do poznania wszelkiej prawdy. Cytując innego Ojca Cerkwi – św. Jana z Damaszku, kaznodzieja zaakcentował radosny wymiar święta, który wylewa się na cały świat. Wynika to z faktu, iż dobiega końca smutek serca Ewy, którego pramatka rodzaju ludzkiego doznała opuszczając raj.
W trakcie nabożeństw wznoszono dziękczynienie Stwórcy za naszą lokalną Cerkiew, świętującą w 2024 r. jubileusz swojej administracyjnej niezależności – autokefalii. Nie zapomniano również o modlitwach za dotkniętych tragiczną w skutkach powodzią, która dotknęła południowo-zachodnią część naszej ojczyzny.
Miejscowy chór im. św. Romana Melodosa uświetnił uroczystości podniosłym śpiewem przepełnionym głębokim i duchowym bogactwem.
Na zakończenie wspólnej modlitwy, biskup Paweł przekazał zebranym ojcowskie pozdrowienie i błogosławieństwo Jego Eminencji metropolity Sawy. Jego Ekscelencja wezwał wszystkich do gorliwej modlitwy do Najświętszej Bogurodzicy aby orędowała ona przed tronem swego Syna, wypraszając u Zbawiciela pokój na świecie oraz zachowywała w opiece naszych najbliższych.
Ze swojej strony ks. mitrat Adam Siemieniuk w serdecznych słowach podziękował hierarsze za przewodniczenie nabożeństwom. Duchowny wyraził także wdzięczność każdemu, kto poświęcił swój czas i przyczynił się do świątecznych przygotowań.
Przybyli na sobotnie święto wierni mieli wspaniałą okazję zapoznać się z wystawą prac dzieci i młodzieży, którzy wzięli udział w tegorocznym Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym “100-lecie uzyskania niezależności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego”.
fotografie: Oleksandr Rudyi
tekst liturgiczny podano za: liturgia.cerkiew.pl