Nabożeństwo w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy, we wtorek 1 sierpnia 2023 r. we wszystkich warszawskich świątyniach parafialnych oraz kaplicy p.w. Świętej Trójcy odprawione zostały nabożeństwa z okazji  79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tego dnia w naszej parafii sprawowana była Boska Liturgia, podczas której wznoszono modlitwy w intencji wszystkich bohaterów zarówno żywych jak i zmarłych – uczestników owego historycznego zrywu militarnego.

Pamięć o tych ważnych i tragicznych zarazem wydarzeniach posiada wymowny wydźwięk szczególnie w murach stołecznej Hagii Sophii. Cerkiew ta bowiem to żywy pomnik pamięci m.in. wszystkim tym, którzy mężnie walczyli za wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

Przybyli na wspólne nabożeństwo wierni, modlitewnie wspominali również anielsko-czyste dusze dzieci-wychowanków sierocińca, mieszczącego się przy warszawskiej parafii św. Jana Klimaka na Woli. Zostały one zamordowane wraz z personelem placówki oraz miejscowym duchowieństwem w pierwszych dniach Powstania. Z całą pewnością nie jest dziełem przypadku, że ziemia z ich mogił spoczęła w fundamentach świątyni Mądrości Bożej.

Fot. Aleksander Kim