Modlitwa dla wiernych Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego

Odpowiadając na prośbę członków Unii Etiopskich Ortodoksyjnych Tewahedo Parafian w Polsce, z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego i  całej Polski Sawy, w nocy z 11 na 12 marca 2023 r. na terenie parafii św. Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie miały miejsce nabożeństwa w rycie aleksandryjskim, w których uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Uroczystej św. Liturgii w dawnej tymczasowej kaplicy przewodniczył Jego Eminencja Abune Ojciec Dionizy, Arcybiskup Etiopskiego Kościoła Prawosławnego Tewahedo w Niemczech. Dostojnego gościa w centralnej świątyni powitał proboszcz parafii ks. Adam Siemieniuk, który odnosząc się do inicjatywy wyraził radość, że parafia św. Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie stała się miejscem modlitwy i domem dla wiernych tego Kościoła. Po zakończeniu niedzielnych nabożeństw, odbyła się wspólna agapa, której organizatorem była etiopska diaspora.

Mieszkający w Polsce wierni Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, doktrynalnie związanym z chrześcijaństwem przedchalcedońskim, już od kilku lat cyklicznie odbywają  modlitewne spotkania na terenie naszej parafii. Podczas sprawowania nabożeństw w kaplicy, pod przewodnictwem swojego kapłana wznoszą modlitwy o pokój w ich ojczyźnie, która ogarnięta jest wojną. Podczas tegorocznego bożonarodzeniowego koncertu kolęd w warszawskiej Hagii Sophii, chór “Ethiopia Orthodox Tewahedo Mezmur” był również jednym z jego uczestników.

xpn

zdjęcia: Oleksandr Rudyi