Drugi dzień święta Narodzenia Pańskiego

Drugiego dnia święta Narodzenia Chrystusa, kiedy Cerkiew wychwala Najświętszą Bogurodzicę, w świątyni pw. Hagia Sophia – Mądrości Bożej w Warszawie, Świętej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa. Arcypasterzowi asystował miejscowy kler wraz z przybyłymi duchownymi z katedry metropolitalnej. Śpiewał chór pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka.

Po przeczytaniu perykopy ewangelicznej kazanie wygłosił ks. mitrat Doroteusz Sawicki. Kaznodzieja zwrócił uwagę na aktualność Narodzenia Chrystusa we współczesnym świecie: Dzisiaj, podobnie jak 2000 lat temu ludzie zbyt często zamykają swe domy przed Bogiem, Który poszukuje człowieka oraz przed bliźnim, który szuka naszego wsparcia. We współczesnym Betlejem, których są miliony na tym świecie jest miejsce dla silnych, bogatych, wpływowych. Słabi, zagubieni, pobożni wierzący muszą szukać miejsca na obrzeżach życia społecznegoCerkiew – podkreślił duchowny – coraz bardziej jest wypierana z społecznego życia. Bóg zaś rodzi się jako bezbronne niemowlę, byśmy Go pokochali i „zatroszczyli się o Niego”. Chce on być Emanuelem, co oznacza :”Bóg z nami”. Pragnie abyśmy Go pokochali, a nie bali się Go tak, jak boimy się świata i chorób. Chce być blisko nas. Dlatego Betlejem jest tu i teraz.

Po zakończonej św. Liturgii do zgromadzonych wiernych zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, który wyraził wdzięczność Bogu za to, że pozwolił raz jeszcze przeżywać wielką tajemnicę wiary, jaką są narodziny Jezusa Chrystusa. Syn Boży dzięki wcieleniu stał się jednym z nas, aby doprowadzić ludzkość do tego stanu, w którym znajdował się pierwszy człowiek przed upadkiem. To właśnie tę prawdę – powiedział metropolita Sawa – zwiastował anioł Pański mówiąc: „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkich ludzi” (Łk 2, 10). Radość, o której mowa posiada ścisły związek z procesem zbawienia człowieka i to właśnie dlatego święto Narodzenia Chrystusa jest tak cenne, wyjątkowe i bliskie dla prawosławnych ludzi wiary. 

Radość naszej duszy – kontynuował hierarcha – wypływa również, z faktu, iż po raz pierwszy w murach tej budującej się świątyni, świętujemy Narodziny Chrystusa. Nikt jak Bóg!! To On kieruje losem całego świata i każdego człowieka. Modlitewnie prośmy – szczególnie tego dnia i w tym domu Bożym – o to, aby Mądrość Boża ubogacała wszystkich nas, naszą lokalną Cerkiew i całe prawosławie – wezwał metropolita Sawa.

Jego Eminencja w ciepłych słowach podziękował wszystkim na co dzień trudzącym się przy budowie świątyni i działającym przy miejscowej parafii, na czele z jej proboszczem ks. mitratem Adamem Siemieniukiem. Hierarcha życzył wszystkim zgromadzonym wielu łask od nowonarodzonego Zbawiciela.

Zwieńczeniem świątecznego dnia było wspólne śpiewanie kolęd.

 

ks. Adam Magruk

zdjęcia: Piotr Skopiec, Krzysztof Szeremeta, Mateusz Jaszczuk