30.03.2025 r.
Czwartą Niedzielę Świętej Czterdziesiątnicy Cerkiew poświęca pamięci św. Jana Klimaka, mnicha z Synaju, który żył na przełomie VI i VII wieku. Jest on autorem słynnej księgi pt. “Drabina”, opisującej duchową drogę człowieka jako stopniowe wspinanie się ku doskonałości. Dzieło to zawiera 30 stopni, symbolizujących ukryte lata ziemskiego życia Chrystusa. Każdy szczebel “Drabiny” to metafora konkretnego etapu duchowego wzrostu. Św. Jan podkreśla konieczność wytrwałości w walce z grzechami oraz nieustannego dążenia do zjednoczenia z Bogiem. Proces ten wymaga wyrzeczeń, opanowania myśli oraz osiągnięcia wewnętrznego pokoju. Centralnym elementem duchowej praktyki jest modlitwa, którą synajski mnich określa jako „rozmowę i zjednoczenie człowieka z Bogiem”. Modlitwa okazuje się źródłem cnót i drogą do pojednania ze Stwórcą.
Po zakończeniu dwóch niedzielnych Liturgii, w tymczasowej kaplicy odbyło się spotkanie z wiernymi. Proboszcz, ks. mitrat Adam Siemieniuk, wygłosił prelekcję na temat prawosławnego monastycyzmu, przybliżając jego istotę i znaczenie. Wiele miejsca poświęcono ośrodkom klasztornym w Polsce oraz na Bałkanach. Następnie parafialny Chór św. Romana Melodosa zaprezentował dwie głęboko poruszające pieśni poświęcone Najświętszej Bogurodzicy, które wprowadziły uczestników w atmosferę modlitewnej refleksji. Po występie dyrygent zespołu, Bogdan Kuźmiuk, opowiedział o bogatej historii i wyjątkowości Świętej Góry Grabarki.
Kolejnym punktem programu była projekcja filmu o żeńskim Klasztorze Świętych Marty i Marii na Grabarce, który pozwolił zgromadzonym lepiej poznać codzienne życie mniszek oraz duchowe dziedzictwo tego monasteru.
Dodatkowo uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia wystawy obrazów autorstwa Sergiusza Biketov przedstawiającej sakralne prawosławne miejsca w Polsce zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym.
Zdjęcia: subdiakon Andrzej Golimont.