Niedziela XIX po Pięćdziesiątnicy

03.11.2024 r.

W pierwszą niedzielę listopada usłyszeliśmy Łukaszową przypowieść o Łazarzu i bogaczu. Tradycja patrystyczna interpretuje tę perykopę jako głęboką lekcję o współczuciu i konsekwencjach naszych ziemskich wyborów. Narracja przedstawia kontrast między zamożnym człowiekiem żyjącym w luksusie a ubogim Łazarzem, leżącym u jego bram. Po śmierci następuje dramatyczne odwrócenie ich losów – Łazarz znajduje ukojenie na “łonie Abrahama”, podczas gdy bogacz cierpi męki.

Św. Jan Chryzostom podkreśla, że głównym przewinieniem ewangelicznego bogacza nie było samo posiadanie majątku, lecz jego całkowita obojętność wobec cierpienia bliźniego. Fragment ten porusza również kwestie życia pośmiertnego, sądu i odpowiedzialności za czyny doczesne. Stanowi on jednocześnie wezwanie do nawrócenia, zachęcając słuchaczy do zmiany postępowania, póki mają na to czas.

 

W dniu dzisiejszym odprawiono w naszej świątyni dwie Święte Liturgie.

Zgromadzeni w cerkwi wierni mieli okazję zapoznać się z drugą częścią wystawy prac plastycznych dzieci i młodzieży, której tematem przewodnim jest obchodzona w bieżącym roku 100. rocznica administracyjnej niezależności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 

zdjęcia: subdiakon Andrzej Golimont